| 1/12/2022 | Sold | $2,590,000-0.3%$322/sqft |
|
| 11/25/2021 | Pending sale | $2,599,000$323/sqft |
|
| 11/21/2021 | Contingent | $2,599,000$323/sqft |
|
| 10/28/2021 | Price change | $2,599,000-5.5%$323/sqft |
|
| 9/24/2021 | Listed for sale | $2,750,000+107.5%$342/sqft |
|
| 1/19/2018 | Sold | $1,325,000-11.4%$165/sqft |
|
| 1/2/2018 | Pending sale | $1,495,000$186/sqft |
|
| 6/23/2017 | Price change | $1,495,000-6.3%$186/sqft |
|
| 5/24/2017 | Price change | $1,595,000-8.9%$198/sqft |
|
| 2/25/2017 | Listed for sale | $1,750,000-5.4%$218/sqft |
|
| 10/17/2016 | Listing removed | $1,850,000$230/sqft |
|
| 7/23/2016 | Listed for sale | $1,850,000+5.8%$230/sqft |
|
| 1/9/2016 | Listing removed | $1,749,000$218/sqft |
|
| 9/16/2015 | Listed for sale | $1,749,000$218/sqft |
|
| 9/8/2015 | Pending sale | $1,749,000$218/sqft |
|
| 8/1/2015 | Price change | $1,749,000-0.1%$218/sqft |
|
| 6/25/2015 | Price change | $1,750,000-5.4%$218/sqft |
|
| 3/28/2015 | Price change | $1,850,000-5.1%$230/sqft |
|
| 12/3/2014 | Price change | $1,950,000-11.2%$243/sqft |
|
| 10/31/2014 | Price change | $2,195,000-6.6%$273/sqft |
|
| 10/2/2014 | Listed for sale | $2,350,000+43.1%$292/sqft |
|
| 5/15/2014 | Sold | $1,642,500-3.3%$204/sqft |
|
| 4/19/2014 | Price change | $1,699,000-2.9%$211/sqft |
Source: Atlanta Fine Homes Sotheby's International Realty #5274706 Report a problem |
| 4/11/2014 | Price change | $1,749,000-2.8%$218/sqft |
| 4/3/2014 | Price change | $1,799,000-2.7%$224/sqft |
| 3/27/2014 | Listed for sale | $1,849,000+194.7%$230/sqft |
| 6/8/2004 | Sold | $627,500+18.4%$78/sqft |
|
| 11/25/2003 | Sold | $530,000+79.7%$66/sqft |
|
| 7/21/2003 | Sold | $295,000$37/sqft |
|